28-დან 30 მაისის ჩათვლით, სს „ეპ ჯორჯია გენერაცია“ ზაჰესისა და ორთაჭალჰესის წყალსაცავებზე გეგმურ სამუშაოებს განახორციელებს. დაგეგმილია ორივე ჰიდროელექტროსადგურის წყალსაცავების გეგმიური გარეცხვა, რაც მათი  სასარგებლო  მოცულობის  შენარჩუნებას და დაგროვილი ნაგვის გაწმენდა-გატანას ისახავს მიზნად. სამუშაოები კანონმდებლობით დადგენილი გარემოსდაცვითი ნორმებისა და უსაფრთხოების ზომების გათვალისწინებით ჩატარდება. სამუშაოები შეთანხმებულია საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემასთან და გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან.
წყალსაცავების გარეცხვითი სამუშაოები სამი დღის განმავლობაში გაგრძელდება,  რაც გამოიწვევს  ზაჰესის 3-დღიან და ორთაჭალჰესის 2-დღიან გაჩერებას და შესაბამისად, თბილისში და მცხეთაში მდ. მტკვარის კალაპოტში წყლის დონე დაიწევს და დაუბრუნდება ბუნებრივ ნიშნულს.
სს „ეპ ჯორჯია გენერაცია“ კომპანიის საკუთრებაში არსებული ჰესების წყალსაცავების გაწმენდით სამუშაოებს ყოველწლიურად ატარებს, რაც ჰიდროელექტროსადგურების ეფექტურ მუშაობას უწყობს ხელს.
სს ,,ეპ ჯორჯია გერენაციამ“ ენერგეტიკულ ბირჟაზე პირველი წარმატებული გარიგება განახორციელა
საქართველოს ენეგეტიკულ ბირჟაზე პირველი წარმატებული გარიგება განხორციელდა.  სს ,,ეპ ჯორჯია გენერაციამ“ ბირჟაზე ელექტროენერგია გაყიდა.
_autotone
სს ,,ეპ ჯორჯია გენერაციამ“ ლაჯანურჰესზე მე-3 აგრეგატის რეკონსტრუქცია განახორციელა, რის შედეგედაც ჰესის დადგმული სიმძლავრე 113.7 მგვტ-დან  115.568 მგვტ-მდე გაიზარდა -  აღნიშნული პროექტისთვის კომპანიამ 24 000 000 ლარზე მეტი დახარჯა.

From May 28 to May 30, JSC “EP Georgia Generation” will carry out scheduled works on Zahesi and Ortachala HPPs water reservoirs. It is planned to carry out washing of reservoirs of both hydropower plants, aiming to maintain their useful volume and clean and remove the accumulated garbage. The works will be carried out in accordance with the environmental norms and safety measures established by the legislation. The works have been agreed with the State Electricity System of Georgia and the National Environment Agency.
The washing works of reservoirs will continue for three days, which will lead to a 3-day shutdown of Zahesi and 2-day shutdown of Ortachala HPPs and, accordingly, the water level in the Mtkvari river bed will drop and return to its natural level in Tbilisi and Mtskheta.
JSC “EP Georgia Generation” carries out cleaning of reservoirs of HPPs owned by the company every year, which contributes to the efficient operation of hydropower plants.