ხშირად დასმული შეკითხვების სია
უნდა აშენდეს, მაგრამ აუცილებლად სახელმწიფოში არსებული ყველა რეგულაციის (გარემოს დაცვის საკითხების, უსაფრთხოების, საპროექტო არეალში ბიზნეს-ოპერატორთა ინტერესების, საკუთრების დაცვის და სხვა) მოთხოვნების გათვალისწინებით
რატომ უნდა აშენდეს ჰესები, როცა შესაძლებელია მათი მზის და ქარის ელექტროსადგურებით ჩანაცვლება?
ყველა ჩამოთვლილ ელექტროსადგურის სახეობას ქვეყნის ენერგოსისტემის მდგრადობისათვის აქვს თავისი ადგილი და ერთმანეთის ალტერნატივად მათი განხილვა არასწორია. მზის და ქარის ელექტროსადგურები სპეციფიკიდან გამომდინარე არასტაბილურია და ასევე, ვერ უზრუნველყოფენ ენერგოსისტემაში პიკური დატვირთვების მოთხოვნილებას.  ისინი უმეტესწილად გამოიყენება ბაზისურ რეჟიმში მუშაობისთვის, მოდინებაზე მომუშავე ჰესებისგან განსხვავებით. აღსანიშნავია, ასევე, მარეგულირებელი ჰესების ფაქტორი – პიკურ რეჟიმში მუშობის უნარი, რისი შესაძლებლობაც მზის და ქარის ელექტროსადგურებს არ გააჩნიათ.
გარდა ამისა, მზის და ქარის ელექტროსადგურებთან შედარებით, მარეგულირებელი (წყალსაცავიანი) ჰესების დიდი უპირატესობა არის ენერგიის შენახვა-დაგროვება წყალსაცავში წყლის მოცულობის სახით, რომელიც საჭიროების შემთხვევაში მყისიერად შეიძლება გარდაიქმნას ელექტროენერგიად. აქედან გამომდინარე, ჰესების არსებობა ენერგოსისტემის მდგრადობისთვის აუცილებელია.
რამდენია თქვენი კომპანიის ელექტროსადგურების გამომუშავების წილი ქვეყნის ენერგომოხმარებაში?
სს “ეპ ჯორჯია გენერაციის” ელექტროსადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგია ქვეყანაში არსებული მოხმარების 20%-ს აკმაყოფილებს.
წყალსაცავიანი ჰესი ჯობია თუ უწყალსაცავო?
საქართველოში არსებული წყალსაცავები ძირითადად კომპლექსური დანიშნულების წყალსამეურნეო ობიექტებია, რომლებით ითავსებს ელექტროენერგიის გენერაციის, სასმელი და სამეურნეო წყალმომარაგების, წყალდიდობების და წყალმოვარდნებისგან დაცვის, რეკრიაციულ და თევზის აღწარმოების ფუნქციებს. წყალსაცავების რეგულირების საშუალებით შესაძლებელი ხდება წყალმომხმარებლებს/წყალმოსარგებლეებს მივაწოდოთ გაცილებით უფრო მეტი წყალი გაზრდი­ლი მოთხოვნილების პერიოდში, ვიდრე ეს მოხერხდებოდა მდინარის ბუნებ­რივი ჩამონადენის შემთხვევაში.
წყალსაცავის საშუალებით ხდება წყლის რესურსების გამოყენების სწორი დაგეგმარება, რაც გულისხმობს მდინარის ბუნებრივი ჩამონადენის დროში ხელოვნურად გადანაწილებას მისი გამოყენების პირობებთან მაქსიმალურად მისადაგების მიზნით. აღნიშნული მოიცავს მდინარის ჩამონადენის გაზრდას წყალმცირობის პერიოდში წყალმოსარგებლეთა და წყალმომხმარებელთა უზრუნველყოფისათვის, ხოლო წყალდიდობის და წყალმოვარდნისას – მაქსიმალური ხარჯების შემცირებას ჩამონადენის ნაწილის წყალსაცავში აკუმულირებით, რის შედეგაც უმჯობესდება ქვედა ბიეფში წყალდიდობის წყლების გატარების პირობები. მიმდინარე კლიმატის ცვლილების და გამკაცრებული გარემოსდაცვითი მოთხოვნების ფონზე  განახლებადი ენერგიის სახეობების მზარდი გამოყენების აუცილებ­ლობა მოითხოვს ჰიდროენერგეტიკული რესურსების უფრო მოქნილ მარ­თვას, ამიტომ ენერგეტიკული დანიშნულების წყალსაცავები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს მრავალი ქვეყნის ენერგეტიკულ ბაზარზე, მათ შორის საქართვე­ლო­ში, რადგან ენერგიის მიღების მაღალმანევრული წყაროა.
არსებობს ასეთი მოსაზრება, რომ ცხოვრების განვითარების გამო გაზრდილია ენერგომოხმარება გასულ საუკუნესთან შედარებით. რატომ, როცა ახალი ენერგოეფექტური ელექტრომოწყობილობები მოიხმარენ გაცილებით ნაკლებ ელექტროენერგიას?
საუბარია ცხოვრების დონის გაზრდაზე, რაც იმას ნიშნავს, რომ დღევანდელობაში გაცილებით მეტი საყოფაცხოვრებო, თუ სამრეწველო პროცესია ელექტრიფიცირებული და გაცილებით მეტი ახალი ელექტრომოწყობილობა არსებობს, ვიდრე ძველად. სწორედ ეს განაპირობებს იმას, რომ მიუხედავად მათი ენერგოეფექტურობისა, ჯამური მოთხოვნა ელექტროენერგიაზე გაზრდილია.
ახდენს თუ არა გავლენას წყალსაცავები გარემოს კლიმატზე?
კომპანიის საკუთრებაში არსებული ჰესების წყალსაცავების სარკის ზედაპირი იმდენად მცირეა, რომ რეგიონის კლიმატზე გავლენას ვერ ახდენენ.
პერსპექტიულია თუ არა თქვენს კომპანიაში მუშაობა?
კომპანია ფლობს 15 ჰიდროელექტროსადგურს და ერთ აირტურბინულ ელექტროსადგურს, რაც თავის მხრივ წარმოადგენს უმდიდრეს პრაქტიკულ ლაბორატორიას ახალი თაობის აღსაზრდელად. საქმიანობის არეალის მრავალფეროვნებიდან გამომდინარე, ასევე აქ მომუშავე უფროსი თაობის სპეციალისტების მდიდარი ცოდნა და პრაქტიკული გამოცდილება იძლევა იმის გარანტიას რომ კომპანიაში მოსული ახალგაზრდა თაობა ჩამოყალიბდეს კვალიფიციურ სპეციალისტად.
რა სარგებელს უქმნის ჰიდროელექტროსადგური ადგილობრივ ტერიტორიას?
არსებობს მრავალი განსხვავებული სარგებელი, რომლითაც ადგილობრივი ტერიტორია სარგებლობს ჰიდროელექტროსადგურის არსებობის წყალობით. უპირველეს ყოვლისა, არსებობს უპირატესობები ადგილობრივი ეკონომიკისთვის, როგორც მუდმივი სამუშაო ადგილების შექმნის, ასევე იმ სამუშაო ადგილებით, რომლებიც შექმნილია არაპირდაპირი გზით და უზრუნველყოფილია პროექტის სხვადასხვა ფაზებით. გარდა ამისა, როგორც სხვა მწვანე ენერგიების შემთხვევაში, ჰიდროენერგეტიკა ამცირებს იმპორტირებულ ენერგიაზე დამოკიდებულებას, გამოირჩევა დამატებით უპირატესობით, მაგ:  წყლის ნაკადი (და შესაბამისად ელექტროენერგიის წარმოება) შეიძლება დარეგულირდეს, ენერგეტიკული საჭიროებიდან გამომდინარე. ჰიდროელექტროსადგურების მეშვეობით შესაძლებელია.
ჰიდროელექტროსადგურები უფრო პერსპექტიულია, თუ განახლებადი ენერგიის ელექტროსადგურები?
განახლებადი ენერგია ეს არის ისეთი ბუნებრვი წყაროებიდან მიღებული ენერგია, რომელთა აღდგენის (განახლების) სიჩქარე აღემატება მისი მოხმარების სიჩქარეს. წყლის ენერგიაც თავის მხრივ წარმოადგენს განახლებად ენერგიას. შესაბამისად ჰიდროელექტროსადგურებიც განახლებადი ენერგიის ელექტროსადგურია. აღსანიშნავია, რომ მზის და ქარის ელექტროსადგურები ძირითადად გათვლილია ენერგომოხმარების ბაზისურ რეჟიმზე და პიკური დატვირთვების უზრუნველყოფა ვერ უზრუნველყოფს.
რა საწვავზე მუშაობს აირტურბინული ელექტროსადგური?
აირტურბინული ელექტროსადგური მუშაობს ბუნებრივ გაზზე.
ხარჯავს თუ არა ჰესი წყალს რაოდენობირვად ?
ჰესი ენერგიის წყაროდ იყენებს წყლის ნაკადის სრულ ენერგიას – როგორც პოტენციურ, ისე კინეტიკურ  ენერგიას. შესაბამისად, ის წყალს არ ხარჯავს რაოდენობრივად. ჰიდროელექტროსადგურებით ელექტროენერგიის წარმოების პრინციპი მარტივია: ჰესის შენობაში წყლის ენერგია ჰიდროტურბინის დახმარებით გარდაიქმნება მექანიკურ ენერგიად, ხოლო შემდგომ ელექტროენერგიად (გენერატორში).  ჰიდროენერგია არის ძალიან მოქნილი ენერგიის წყარო, რადგანაც წყალი შეიძლება იქნეს შენახულ წყალსაცავში.

Frequently Asked Questions
It should be built, but necessarily should be taken into account the requirements of all the regulations in the state (environmental protection issues, security, interests of business operators in the project area, property protection and others).
Why should hydroelectric plants built, when they can be replaced by solar and wind power plants?
All the listed types of power plants have their place for the sustainability of the country’s energy system, and considering them as alternatives to each other, is incorrect. Solar and wind power plants are inherently unstable and cannot provide peak loads in the power system, they are mostly used for base mode operation. In contrast to hydroelectric power plants, it is also worth noting the factor of regulatory power plants – the ability to work in peak mode, which solar and wind power plants do not have. In addition, the big advantage of regulating (reservoir) HPPs compared to solar and wind power plants is, the storage and accumulation of energy in the form of water volume in the reservoir, which can be instantly converted into electricity if necessary. Therefore, the existence of HPPs is necessary for the sustainability of the energy system.
What is the share of the generation of your company’s power plants in the country’s energy consumption?
The electricity produced by JSC “EP Georgia Generation” power plants meets 20% of the current consumption in the country.
Which is better, hydroelectric power station with a reservoir or without?
The existing water reservoirs in Georgia are mainly complex-purpose wateragriculture facilities, which combine the functions of electricity generation, drinking and agricultural water supply, flood protection, recreation and fish breeding.By regulating water reservoirs, it becomes possible to supply water users with much more water during the period of increased demand, than it would be possible in the case of the natural flow of the river.
The correct planning of the use of water resources is carried out through the reservoir, which means the artificial distribution of the natural flow of the river in time, in order to adapt it to the conditions of its use, as much as possible. This includes increasing the runoff of the river in the period of dry water to ensure the water users, and in the case of floods – reducing the maximum costs by accumulating a part of the runoff in the reservoir, as a result of which the conditions of carrying flood waters in the lower pool are improved.
Against the background of current climate change and stricter environmental requirements, the need for increasing use of renewable energy types requires more flexible management of hydropower resources, therefore energy reservoirs play an important role in the energy market of many countries, including Georgia, as they are a highly maneuverable source of energy.
There is such an opinion that, due to the development of life, energy consumption has increased compared to the last century. Why? when new energy-efficient appliances use much less electricity?
We are talking about an increase in the standard of living, which means that, today much more household or industrial processes are electrified and there are much more new electrical devices, than in the past, which causes increase of the total demand for electricity, despite their energy efficiency.
Do reservoirs affect the environment’s climate?
The mirror surface of hydroelectric power plants owned by the company is so small, that they cannot influence on the climate of the region.
Is it prospective to work in your company?
The company owns 15 power plants and one air turbine power plant, which in turn is the richest practical laboratory for raising the new generation. Due to the diversity of the field of activity, as well as the rich knowledge and practical experience of the older generation of specialists working here, it guarantees that the young generation coming to the company, will become a qualified employee.
What benefits does a hydropower plant create for the local area?
There exist many different benefits that a local area can enjoy thanks to the presence of a hydropower plant. First of all, there are advantages for the local economy, both in terms of jobs across the length of the supply chain and through jobs created indirectly and ensured by the various phases of the project. In addition, as with other green energies, hydropower reduces reliance on imported energy, with the added advantage that the flow of water (and therefore electricity production) can be regulated based on actual energy needs. Hydropower plants are also a way to avoid flooding and to drain swampy areas. Storage reservoirs can also be used during periods of drought, Reservoirs can also be used from an agricultural point of view, etc.
What is renewable energy and does a hydro power plant (HPP) use a renewable energy source?
Renewable energy is energy obtained from natural sources which rate of renewal (renewal) exceeds the rate of its consumption. Hydropower is also a renewable energy source. A hydro power plant generates electricity from hydropower, therefore it is a renewable energy power plant.
What fuel does an air turbine power plant run on?
Air turbine power plant works on natural gas.
Does the HPP use water quantitatively?
HPP uses the full energy of the water flow, both potential and kinetic energy and therefore does not consume water quantitatively. The principle of electricity generation by hydroelectric power stations is simple: in the HPP building, water energy is converted into mechanical energy with the help of a hydro turbine, and then into electrical energy (in a generator). Hydropower is a very flexible energy source, because water can be stored in a reservoir.
Hydropower is a very flexible energy source, as water can be stored as an energy resource in a reservoir. In turn, the energy resource can be used during periods of increased electricity consumption, depending on the needs of the country’s energy system, to ensure the sustainable functioning of the country’s energy system and to meet the country’s domestic consumption.