ჩეხეთის ახალი ელჩი ,,ენერგო-პრო ჯგუფის“ კუთვნილ ერთ-ერთ ჰიდროელექტროსადგურს ეწვია
ჩეხეთის ელჩი საქართველოში პეტრ კუბერნატი, საელჩოს წარმომადგენლებთან ერთად, ზაჰესის ჰიდროელექტროსადგურს ეწვია. სს ,,ეპ ჯორჯია გენერაციის“ წარმომადგენლებმა, ელჩს გააცნეს ინფორმაცია საქართველოში ჩეხური ,,ენერგო-პრო ჯგუფის“ საქმიანობისა და განხორციელებული ინვესტიციების შესახებ.
,,მადლიერები ვართ ჩეხეთის ელჩის, რომელმაც გამოიჩინა ინტერესი გაცნობოდა ჩვენს კომპანიას. ზოგადად საელჩოს მხრიდან მუდმივად ვგრძნობთ მხარდაჭერას და დახმარების მზაობას, თუმცა, ახალი ელჩის დაინტერსება, ძალიან სასიხარულოა. ბატონ ელჩს წარვუდგინეთ ინფორმაცია ზაჰესის, “ენერგო-პრო ჯგუფის” და მსხვილი საინვესტიციო პროექტების შესახებ. ერთის მხრივ, ჩვენთვის დიდი პატივია წარმოვადგენდეთ ევროკავშირის წევრი ქვეყნის უმსხვილეს საინვესტიციო ჯგუფს საქართველოში. მეორეს მხრივ, სწორად განსაზღვრულმა პრიორიტეტებმა და დროულად განხორციელებულმა მნიშვნელოვანმა საინვესტიციო პროექტებმა, უზრუნველჰყო არა მხოლოდ ჰიდროელექტროსადგურების მწყობრში შენარჩუნება, არამედ მათი საპროექტო სიმძლავრეების ზრდა და გენერირებული ელექტროენერგიის მაღალი მაჩვენებლების დაფიქსირება. საქართველოში საქმინაობის 17 წლის განმავლობაში, “ენერგო-პრო ჯგუფმა” ბევრ წარმატებას მიაღწია, თუმცა, გამოწვევებიც და არაერთი წინაღობა კვლავ რჩება, რასაც რა თქმა უნდა ადეკვატური რეაგირება სჭირდება. კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა სტუმრებს დაინტერესებისთვის“, – განაცხადა სს „ენერგო-პრო ჯორჯია ჰოლდინგის“ დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარემ მიხეილ ბოცვაძემ.
,,ვამაყობ, რომ ვარ ჩეხეთის ელჩი, იმ ქვეყნის წარმომადგენელი, რომლის ინვესტორიც საქართველოში ასეთ საინტერესო პროექტებს ახორციელებს. არ ველოდი, რომ მსგავსი სიძველის ჰესი ასე წარმატებით იმუშავებდა. ეს არის ჩემი პირველი და ძალიან საინტერესო ვიზიტი ზაჰესის ჰიდროელექტროსადგურზე” განაცხადა ჩეხეთის ელჩმა საქართველოში პეტრ კუბერნატმა
დღეისთვის „ენერგო-პრო ჯგუფი“ საქართველოში წარმოდგენილია 6 კომპანიის სახით: სს „ენერგო-პრო ჯორჯია ჰოლდინგი“, სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“, სს „ეპ ჯორჯია მიწოდება“, სს „ეპ ჯორჯია გენერაცია“, შპს „ჯიფაუერი“ და შპს „მეგავატ სერვისი“.
წლებია ,,ენერგო-პრო ჯგუფი“ შედის იმ კომპანიების ათეულში, რომლებიც ახორციელებენ ყველაზე მეტ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციას საქართველოში, აგრეთვე ჯგუფში კომაპნიები ყველაზე მსხვილ დამსაქმებელთა ტოპ ათეულშია.

The Czech ambassador to Georgia, Petr Kubernat, along with the representatives of the embassy, visited Zahesi hydropower plant. The representatives of JSC “EP Georgia Generation” introduced the Ambassador with information about the activities and investments of the Czech “ENERGO-PRO Group” in Georgia.
“We are grateful to the Czech ambassador who showed interest in our company. In general, we constantly feel the support and willingness to help from the embassy, however, the interest of the new ambassador is very gratifying. We introduced Mr. Ambassador with information about Zahesi HPP, “ENERGO-PRO Group” and large investment projects. On the one hand, it is a great honor for us to represent the largest investment group of the EU member state in Georgia. On the other hand, correctly defined priorities and timely implementation of important investment projects ensured not only the maintenance of hydropower stations, but also the increase of their design capacities and high indicators of generated electricity. During the 17 years of activity in Georgia, “ENERGO-PRO Group” has achieved quite a successes, however, challenges and many obstacles still remain, which, of course, need an adequate response. Once again, many thanks to the guests for their interest,” – said Mikheil Botsvadze, Chairman of the Board of Directors of JSC “ENERGO-PRO Georgia Holding”.
“I am proud to be the ambassador of the Czech Republic, a representative of the country which investor is implementing such interesting projects in Georgia. I did not expect that a hydropower station of such an age would work so successfully. This is my first and very interesting visit to Zahesi hydropower station” – said the Czech Ambassador to Georgia Petr Kubernat.
Currently, “ENERGO-PRO Group” is represented in Georgia by 6 companies: JSC “ENERGO-PRO Georgia Holding”, JSC “ENERGO-PRO Georgia”, JSC “EP Georgia Delivery”, JSC “EP Georgia Generation”, LLC “gPower” and LLC “Megawatt Service”.
For years, “ENERGO-PRO Group” has been included in the top ten companies that make the most direct foreign investments in Georgia, as well as the companies in the group are among the top ten largest employers.